Den 30.8 startede den nye sæson i klubben med en åbningsturnering. Det var lynskak med 5 minutters betænkningstid og spillerne blev udfordret med uformel lynskak fra starten. 13 Spillere var mødt op og det lykkedes også at færdiggøre turneringen inden kl. 21.

Ret beset blev spillerne delt i to grupper. En gruppe med 6 spillere, der blev vundet af en af Simons elever på Bakkeskolen, Cheniru. Flot af så ung en spiller at vinde over de voksne.
Den anden gruppe var en 8 mands gruppe med oversidder. Denne gruppe blev vundet af den regerende klubmester i lynskak, Simon Kruse.
Næste turnering er en hurtigturnering med handicap. Det skal forstås således, at betænkningstiden afhænger af ratingforskellen mellem de to modstandere. Den afvikles som en stor gruppe monrad og starter på mandag den 6. september. Der spilles to partier hver gang og 6 partier i alt. Ingen tilmelding, man møder bare op kl. 19.
Handicapturneringen afløses af klubmesterskabet. Mere om det her på siden.
